Obowiązek Informacyjny RODO 

Dane kontaktowe

Mapy

Telefony

Cenniki

Wiedza

Lekarze

Blog

Toskania

Lekarze rodzinni

Lekarze specjaliści

Poradnie NFZ

Rehabilitacja

Medycyna Pracy

Gabinety prywatne

Abonament

Diagnostyka

RTG

USG / Doppler

Transport Medyczny

Laboratorium

Stomatologia

Urologia

Laryngologia

Neurologia

Ginekologia

Kardiologia

Onkologia

Okulistyka

Chirurgia

Ortopedia

Dermatologia

Alergologia

DLA PACJENTA

USŁUGI

CENTRUM ZDROWIA DR MASTEJ

 

Podmiot Leczniczy (NZOZ)

ul. Staszica 17A

38-200 Jasło

woj. podkarpackie

 

NIP: 685-19-42-320

REGON: 370430981

 

e-mail: czdm@op.pl

 

 

© Produkcja & własność: Dr Mastej, 2023

do góry

>

e-Zdrowie

Zakres Usług 

W skrócie e_ZDROWIE / TELEMEDYCYNA działa tak, że lekarz lub inny pracownik medyczny wpisuje odpowiednie informacje do komputera w swoim gabinecie, wysyła je do centralnego komputera (zarządzanego i nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia, NFZ lub ZUS, a więc z zachowaniem bezpieczeństwa danych na najwyższym poziomie, gwarantowanym przez Państwo), a stamtąd konkretna informacja trafia do aptek, do ZUS-u, do pacjenta (czyli na tzw. Indywidualne Konto Pacjenta - IKP, a stąd na jego smartfon, komputer), ale też do szpitala, do innej przychodni np. specjalistycznej, czy też do zakładu rehabilitacyjnego, pracowni RTG lub laboratorium. Wszędzie tam, gdzie taka informacja jest potrzebna do dalszych usług. Bez papieru. Bez pieczątek, ale z podpisem elektronicznym lekarza/innego pracownika medycznego/. To co pacjent otrzymuje to swój KOD / PIN, czyli NUMER DOSTĘPU. I z tym numerem-kodem zgłasza się do wybranego przez siebie miejsca, aby zrealizować to na co został mu wystawiony konkretny dokument elektroniczny. Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy pacjenci zintegrowali swoje urządzenia elektroniczne, np. smartfony z systemem e-Zdrowie, gdyż wówczas nawet nie musieliby zapamiętywać (zapisywać) sobie gdzieś tego kodu, a byłby on wysyłany SMS-em lub e-mailem. Papier jest oczywiście dozwolony, jako zabezpieczenie na wypadek braku prądu, czy awarii komputera, albo podczas wizyty domowej, ale coraz mniej go zużywamy. Zachęcam do zintegrowania swojego telefonu z indywidualnym kontem pacjenta. Wygoda bezcenna.

 

Dr n. med. Mirosław Mastej

 

Jasło, styczeń 2023 r.

Usługi medyczne w Polsce od kilku lat mogą być zgodnie z prawem świadczone stacjonarnie (z obecnością pacjenta w miejscu usługi) oraz na odległość, za pośrednictwem systemów telekomunikacyjnych / teleinformatycznych (telefon, Internet - audio i video komunikatory). Dostosowując się do tych formalności prawnych, ale i praktycznych Centrum Zdrowia Dr Mastej świadczy także usługi telemedycznie, czyli na odległość, bez fizycznej obecności pacjenta w miejscu wykonywania usługi. Czasem używa się w Polsce zamiennie pojęcia "e-ZDROWIE" na określenie telemedycyny, chociaż bardziej prawidłowo byłoby "medycyna na odległość", jak wskazuje greckie pochodzenie słowa "tele" - na odległość właśnie. "e" sugeruje zaś elektroniczność usług, a to nie do końca to samo. Mimo tych nieścisłości w prawie polskim uznajmy, że telemedycyna i e-Zdrowie są synonimami, oznaczającymi to samo. To bowiem dobre rozwiązania w niektórych sytuacjach, aczkolwiek prędzej czy później lekarz musi zbadać osobiście pacjenta, o ile to ma być dalej medycyna z prawdziwego zdarzenia.

 

Od 2020 roku stosujemy:
 

  • e-receptę
     
  • e-zwolnienie lekarskie.

 

Od 2021 roku stosujemy:
 

  • e-skierowanie

 

Od 2022 roku stosujemy (komercyjnie):

 

​​​​​​​

 

e-ZDROWIE

KOMPLEKSOWA OPIEKA ZDROWOTNA

Czytaj więcej w poniższych plikach:

 

 

e-zdrowie opis systemu 2020

 

e-zdrowie prezentacja Ministerstwa Zdrowia 2020

 

Pełna informacja : Link do strony MZ o e-skierowaniu

 

 

e-skierowanie obowiązuje od 8 stycznia 2021 roku. Dotyczy skierowania chorego do poradni specjalistycznej, do szpitala, na badania wysokospecjalistyczne typu scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Ale uwaga: tylko w ramach NFZ. Inne skierowania, czyli komercyjne, prywatne, płatne lub w ramach abonamentów nie są ani obowiązkowe ani możliwe w systemie e-Zdrowie. Zatem e-skierowanie wystawia lekarz (placówka medyczna) mający umowę z NFZ do placówki medycznej mającej umowę z NFZ. 

 

Uwaga 1: jak widać e-skierowanie nie dotyczy zlecenia na badania laboratoryjne od lekarza POZ do laboratorium, niezależnie czy dane badanie jest płatne czy refundowane przez NFZ, także skierowania na na zabiegi rehabilitacyjne, oraz na badanie USG, Rtg, inne diagnostyczne czy pielęgniarsko-zabiegowe nie są przewidziane w systemie e-zdrowie... ale...

 

Uwaga 1: w "Centrum Zdrowia Dr Mastej" od kilku lat jesteśmy zinformatyzowani i pracujemy w programie elektronicznym umożliwiającym własne wewnętrzne skierowania ELEKTRONICZNE właśnie do naszego zakładu rehabilitacyjnego w Dębowcu i w Jaśle, do pracowni Rtg w Jaśle, czy też do Laboratorium Alab w Dębowcu. Także zlecenie na zabiegi typu iniekcje, szczepienie, EKG, opatrunki, pomiar ciśnienia krwi, glikemii i inne wykonywane przez pielęgniarki i położne lekarze mogą zlecać elektronicznie. Czasami jednak, jak się okazuje wewnętrznie, szybciej i sprawniej działają papierowe skierowania i dokumenty, czy po prostu słowne zlecenie. Tak więc pracujemy w mieszanym systemie (hybrydowo). Oczywiście wewnętrzna dokumentacja papierowa jest archiwizowana "po staremu" w kartotekach chorobowym pacjentów, np. wyniki badań laboratoryjnych, zapisy EKG, opisy zdjęć Rtg, czy USG są drukowane i włączane do kopert indywidualnych pacjentów. Argumentów jest kilka. Czasem komputery zawodzą, albo prądu może zabraknąć. Papier zaś jest cierpliwy, trwały i... nie potrzebuje prądu. I tak zostanie jeszcze długo.