Obowiązek Informacyjny RODO 

Dane kontaktowe

Mapy

Telefony

Cenniki

Wiedza

Lekarze

Blog

Toskania

Lekarze rodzinni

Lekarze specjaliści

Poradnie NFZ

Rehabilitacja

Medycyna Pracy

Gabinety prywatne

Abonament

Diagnostyka

RTG

USG / Doppler

Transport Medyczny

Laboratorium

Stomatologia

Urologia

Laryngologia

Neurologia

Ginekologia

Kardiologia

Onkologia

Okulistyka

Chirurgia

Ortopedia

Dermatologia

Alergologia

DLA PACJENTA

USŁUGI

CENTRUM ZDROWIA DR MASTEJ

 

Podmiot Leczniczy (NZOZ)

ul. Staszica 17A

38-200 Jasło

woj. podkarpackie

 

NIP: 685-19-42-320

REGON: 370430981

 

e-mail: czdm@op.pl

 

 

© Produkcja & własność: Dr Mastej, 2023

X

do góry

Mikrokrążenie krwi to gęsta sieć naczynek krwionośnych powstających z tętniczek a następnie ponownie łączących się w żyłki i żyły. Mikrokrążenie jest także poprzeplatane cienkimi rurkami limfatycznymi (którymi płynie tzw. limfa, czyli chłonka) oraz siecią włókienek nerwowych. Na schematycznym rysunku poniżej nie ma widocznych komórek właściwych dla danego miejsca (tkanki, narządu). Proszę czytelnika by sobie "dodał w wyobraźni" kilkaset komórek np. skóry, mięśni, nerwowych, wątroby, czy nerek. Wszędzie tam mikrokrążenie wygląda podobnie, choć oczywiście wszystkie te naczynka i nerwy nie są tak proste i równe jak na obrazku. Przeciwnie, są poskręcane, poplątane, rozgałęzione. Zawsze jednak krew płynie nieustannie w jednym kierunku, dzięki temu komórki żyją, są zdrowe, a dany narząd pracuje prawidłowo. No i człowiek żyje w zdrowiu! Każde zaburzenie krążenia krwi prowadzi do choroby.
O naczynia krwionośne (i limfatyczne) trzeba dbać !!!

Krew krąży dzięki pompie ssąco-tłoczącej jaką jest serce. Krew krąży zawsze w jednym kierunku. Tak, iż do serca krew jest zasysana przez ŻYŁY, a wypompowywana z serca do narządów całego ciała przez TĘTNICE. Krew musi pozostawać w układzie zamkniętych naczyń połączonych ze sobą i sercem. W przeciwnym razie wylewa się i mamy krwotok zewnętrzny (poza skórę) lub wewnętrzny, w wielu możliwych miejscach (mózg, jelita, płuca, mięśnie, jama brzuszna, klatka piersiowa, przestrzeń stawów, gałka oczna, żołądek), czy też poprzez otwory ciała jak nos, odbyt. Chirurg naczyniowy zajmuje się uszkodzeniami i chorobami wszystkich tętnic i wszystkich żył.

W medycynie naczyniami krwionośnymi nazywamy tętnice, żyły oraz cieniutkie naczynia włosowate. Słowo "naczynia" jest nieco mylące dla języka potocznego, w którym naczyniem jest jakiś otwierany lub zamykany pojemnik na płyny lub materiały sypkie. Naczyniem jest garnek, kielich, talerz, kubek, wiadro, słoik itd. Tymczasem w medycynie naczynie krwionośne jest RURKĄ, w dodatku zawsze połączoną z inną rurką lub w niektórych przypadkach z sercem. Zawsze jest to jednak zamknięty układ naczyń połączonych. Krew krąży w obiegu zamkniętym, chyba, że się zranimy i wówczas dochodzi do utraty krwi poza "system rurek". Taki stan jest zagrożeniem zdrowia i życia. Sama nazwa medyczna "naczynia" w języku polskim wzięła się od słowa "vasa", którego użyto około 500 lat temu, przy pierwszych opisach anatomicznych budowy ciała człowieka. Po łacinie słowo "vasa" ma kilka znaczeń, w tym "rurka".  Po polsku słowo VASA (porównaj wazy, wazon) miało i ma raczej odpowiednik "naczynie" a nie "rurka". Skoro tak przetłumaczono i tak zostało pozwalam sobie na niniejszą odrobinę wyjaśnień. Mamy więc naczynia krwionośne, choroby naczyń, chirurgię naczyń, naczynia włosowate (czyli cienkie, grubości włosa, rurki prowadzące krew w pobliże każdej komórki naszego ciała, chociaż często w innych językach zwane są kapilarami, a po polsku zamiennie czasem używamy nazwy "włośniczki"), itp.


Tętnicami są takie naczynia (rurki), które wyprowadzają krew z serca do wszystkich narządów i tkanek. Tętnice na początku mają dużą średnicę (nawet 2-3 cm), stopniowo dzielą się na węższe tętniczki. Ściana tętnic jest gruba, nie przepuszcza składników krwi i "tętni", czyli daje się na tym naczyniu krwionośnym wyczuć puls (zgodny z rytmem pracy serca). Krew w tętnicach płynie szybko i pulsacyjnie, co widać np. przy zranieniu tętnicy (krwotok tętniczy). Tętniczki docierając w pobliże kilkudziesięciu-kilkuset komórek staja się już tak cienkimi rurkami, że zmieniamy ich nazwę na naczynia włosowate (kapilary). Sieć kapilar nazywamy też mikrokrążeniem, gdyż trudno zobaczyć ją gołym okiem, ale doskonale widać ją pod mikroskopem. W mikrokrążeniu zachodzi cały proces odżywiania komórek. Z krwi przechodzą - przez ściankę kapilar - składniki odżywcze do komórek, a w druga stronę, czyli do wnętrza kapilar wszelakie szkodliwe i zbędne składniki przemiany materii oraz hormony czy inne mediatory wytwarzane przez daną komórkę. Stopniowo, już poza miejscem wymiany, kapilary łączą się jedna z drugą w coraz grubsze naczynka, aż w pewnym momencie tworzą rurki, które nazwaliśmy żyłami. Żyły nie przepuszczają przez swoją ścianę składników krwi, ale nie tętnią, krew w nich płynie wolnej i słabiej niż w tętnicach, dlatego nie wyczujemy na nich pulsu, a gdy dojdzie do przerwania ciągłości ściany żył mamy powolne krwawienie (nie pulsacyjne). 


Chirurgia naczyniowa zajmuje się zarówno chorobami tętnic, jak i zył. Oczywiście, choć pole do wykonania zabiegów jest skromne, zajmuje się także naczyniami włosowatymi. Chirurg naczyniowy musi się znać i brać pod uwagę całość układu krwionośnego, chociaż jako zabiegowiec, dużo częściej ma do czynienia z chorobami tętnic i żył. Trzeba też dodać, że chirurg naczyniowy musi się znać i zajmuje chorobami krwi samej w sobie. Chociaż jej nie operuje oczywiście ma z nią do czynienia w czasie zabiegów na naczyniach krwionośnych. Zatem wszelkiego rodzaju problemy z krzepnięciem krwi, czy składem krwi są w dużym stopniu w kompetencji chirurga naczyniowego. Chociaż - i to jest ważne - często musi współpracować z angiologiem, koagulologiem, kardiologiem, hipertensjologiem, nefrologiem, internistą, czy pulmonologiem, dermatologiem i diabetologiem. 


Poradnia Chirurgii Naczyniowej  w "Centrum Zdrowia Dr Mastej" w Jaśle zorganizowana jest obecnie o formie gabinetu lekarskiego z pracownią USG/Doppler oraz sali diagnostyczno-zabiegowej. Znajduje się na pierwszym piętrze budynku Przychodni nr 2 w Jaśle, przy ul. Staszica 21. Dr Paweł Bernat udziela porad lekarskich, wykonuje badanie usg/doppler, a w razie potrzeby i celowości zabiegi chirurgiczne. Wszystko kompleksowo. W jednym miejscu. 

Szczegóły, ceny, rejestracja pod nr tel.: 13 44 065 00

 Sala zabiegowa w Centrum Zdrowia, ul. Staszica 21, Jasło 

 Dr n. med. Paweł Bernat - spec. chirurgii naczyniowej 

 Dr n. med. Paweł Bernat - spec. chirurgii naczyniowej 

 Dr n. med. Paweł Bernat - spec. chirurgii naczyniowej 

>

Chirurgia naczyniowa

Zakres Usług 

Dr n. med. Paweł Bernat

 

Rok urodzenia : 1980

 

Studia lekarskie : Akademia Medyczna w Lublinie 1999-2005

 

2005 - 2008 : praca i rozpoczęcie specjalizacji w chirurgii ogólnej               w Anglii (University Hospital, Birmingham / Good Hope                     Hospital, Sutton Coldfield / Heart of England NHS Trust,                   Birmingham)

 

2008 - 2014 : praca i kontynuacja specjalizacji w chirurgii ogólnej              w Polsce (Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UM w             Lublinie)

 

2014 - obecnie : praca w Oddziale Chirurgii Naczyniowej                             Samodzielnego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie

 

2014 - specjalizacja w dziedzinie chirurgii ogólnej, 

           

           w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej /Kierownik Kliniki             Prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki, kierownik szkolenia                     specjalizacyjnego Dr n. med. Tadeusz Dryka/

 

FRAGMENT Z ŻYCIORYSU... "W trakcie szkolenia w dziedzinie chirurgii ogólnej uczestniczyłem w 1633 operacjach, gdzie w 657 przypadkach byłem operatorem i w 976 przypadkach asystowałem. W kwietniu roku 2014 złożyłem egzamin specjalizacyjny w dziedzinie chirurgii ogólnej przed komisją egzaminacyjną przewodzoną odpowiednio; w części ustnej przez Pana Profesora Ireneusza Krasnodębskiego i części pisemnej przez J.M. Pana Profesora Marka Krawczyka. W czerwcu roku 2014 otrzymałem dyplom
specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej.

 

 

2019 - specjalizacja w dziedzinie chirurgii naczyniowej

 

FRAGMENT Z ŻYCIORYSU... Dalsze zainteresowania kliniczne skoncentrowałem wokół chirurgii naczyniowej. Po przeprowadzonym postępowaniu rekrutacyjnym w roku 2014
rozpocząłem szkolenie w dziedzinie chirurgii naczyniowej. W latach 2014 – 2018, pod okiem Pana Docenta Andrzeja Wolskiego zdołałem rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności chirurgiczne i radiologiczne zabiegowe czego potwierdzeniem jest uczestnictwo w ponad 650 operacjach gdzie w ponad 300 przypadkach byłem operatorem. W trakcie pracy w Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie kontynuowałem pracę naukową. Przy współpracy z zespołem Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzę badanie porównawcze skuteczności diagnostyczne ultrasonografii dopplerowskiej i arteriografii dotętniczej u chorych poddawanych pomostowaniu udowo-podkolanowemu w oparciu o śródoperacyjny pomiar parametrów hemodynamicznych.

 

2011 - doktorat

 

tytuł pracy doktorskiej: ”Ocena wpływu czynników przed i śródoperacyjnych na wydolność przetok dializacyjnych w obrębie przedramienia i skuteczność ich leczenia metodami wewnątrznaczyniowymi w zależności od typu zespolenia.”

CHIRURGIA NACZYNIOWA

SPECJALISTYCZNA OPIEKA ZDROWOTNA

ABY POWIĘKSZYĆ


<< KLIKNIJ           OBRAZEK >>

Jedna z publikacji z doktoratu dr Bernata