Czytaj więcej w poniższych plikach:

 

 

e-zdrowie opis systemu 2020

 

e-zdrowie prezentacja Ministerstwa Zdrowia 2020

 

Pełna informacja : Link do strony MZ o e-skierowaniu

 

 

e-skierowanie będzie obowiązywać od 8 stycznia 2021 roku. Dotyczy ono skierowania do poradni specjalistycznej, do szpitala, na badania wysokospecjalistyczne typu scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Ale uwaga: tylko w ramach NFZ. Inne skierowania, czyli komercyjne, prywatne, płatne lub w ramach abonamentów nie są obowiązkowe ani możliwe w systemie e-Zdrowie. Zatem e-skierowanie wystawia lekarz (placówka medyczna) mający umowę z NFZ do placówki medycznej mającej umowę z NFZ. 

 

Uwaga 1: jak widać e-skierowanie nie dotyczy zlecenia na badania laboratoryjne od lekarza POZ do laboratorium, niezależnie czy dane badanie jest płatne czy refundowane przez NFZ, także skierowania na na zabiegi rehabilitacyjne, oraz na badanie USG, Rtg, inne diagnostyczne czy pielęgniarsko-zabiegowe nie są przewidziane w systemie e-zdrowie... ale...

 

Uwaga 1: w "Centrum Zdrowia Dr Mastej" od kilku lat jesteśmy zinformatyzowani i pracujemy w programie elektronicznym umożliwiającym własne wewnętrzne skierowania ELEKTRONICZNE właśnie do naszego zakładu rehabilitacyjnego w Dębowcu i w Jaśle, do pracowni Rtg w Jaśle, czy też do Laboratorium Alab w Dębowcu. Także zlecenie na zabiegi typu iniekcje, szczepienie, EKG, opatrunki, pomiar ciśnienia krwi, glikemii i inne wykonywane przez pielęgniarki i położne lekarze mogą zlecać elektronicznie. Czasami jednak, jak się okazuje wewnętrznie, szybciej i sprawniej działają papierowe skierowania i dokumenty, czy po prostu słowne zlecenie. Tak więc pracujemy w mieszanym systemie (hybrydowo). Oczywiście wewnętrzna dokumentacja papierowa jest archiwizowana "po staremu" w kartotekach chorobowym pacjentów, np. wyniki badań laboratoryjnych, zapisy EKG, opisy zdjęć Rtg, czy USG są drukowane i włączane do kopert indywidualnych pacjentów. Argumentów jest kilka. Czasem komputery zawodzą, albo prądu może zabraknąć. Papier zaś jest cierpliwy, trwały i... nie potrzebuje prądu. I tak zostanie jeszcze długo.

e-ZDROWIE

KOMPLEKSOWA OPIEKA ZDROWOTNA

W roku 2020 i 2021 wprowadzany jest w Polsce system elektronicznej wymiany informacji w opiece medycznej, zwany czasem potocznie e-ZDROWIE. Ma na celu zastąpić papierowe dokumenty, tam gdzie to możliwe, celowe, praktyczne i potrzebne w usługach medycznych. To dobre zmiany.

 

Od 2020 roku stosujemy w praktyce:
 

  • e-receptę
     
  • e-zwolnienie lekarskie.

 

W 2021 roku wejdzie:
 

  • e-skierowanie.

 

Także od 2020 roku wprowadzono prawną możliwość udzielania porad lekarskich przez telefon, komunikatory internetowe, czy specjalistyczne oprogramowanie medyczne. Nadano temu nazwę TELEMEDYCYNA, co można przetłumaczyć jako "medycyna na odległość". Wszyscy jesteśmy świadomi, że dla dobra chorego lekarz musi zobaczyć i zbadać osobiście pacjenta, i tak będzie zawsze. Tym niemniej, mimo początkowych oporów z obu stron, po kilku miesiącach widzimy, że czasem TELEMEDYCYNA ma sens. Zwłaszcza w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Wypisanie powtórnej recepty, wyjaśnienie dawkowania leku starszemu pacjentowi, czy uzupełnienie jakichś formalności w dokumentacji medycznej przez pacjenta nie wymagają teraz jego obecności (a więc także czasu i kosztów na dojazdy). Po naszej stronie korzystamy z zaawansowanych systemów informa-tycznych firmy mMedica, które wspo-magają wszystkie składowe e-ZDROWIA, od e-recepty po telemedycynę.  

W skrócie działa to tak, że lekarz wpisuje odpowiednie informacje do komputera w swoim gabinecie, wysyła je do centralnego komputera (zarządzanego i nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia, NFZ lub ZUS, a więc z zachowaniem bezpieczeństwa danych na najwyższym poziomie, gwarantowanym przez Państwo), a stamtąd konkretna informacja trafia do aptek, do ZUS-u, do pacjenta (czyli na tzw. Indywidualne Konto Pacjenta - IKP, a stąd na jego smartfon, komputer), ale też do szpitala, do innej przychodni np. specjalistycznej, czy też do zakładu rehabilitacyjnego, pracowni RTG lub laboratorium. Bez papieru. Bez pieczątek, ale z podpisem elektronicznym lekarza. To co pacjent otrzymuje to swój KOD, czyli NUMER DOSTĘPU. I z tym numerem-kodem zgłasza się do wybranego przez siebie miejsca, aby zrealizować to na co został mu wystawiony konkretny dokument elektroniczny. Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy pacjenci zintegrowali swoje urządzenia elektroniczne, np. smartfony z systemem e-Zdrowie, gdyż wówczas nawet nie musieliby zapamiętywać (zapisywać) sobie gdzieś tego kodu, a byłby on wysyłany SMS-em lub e-mailem. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, nie wszyscy też mają telefon komórkowy, czy komputer. Ale trzeba przyznać, że idzie nowe! Dobra zmiana jednak! Mimo początkowych oporów z e-receptą zarówno ze strony lekarzy, aptek jak i pacjentów dzisiaj, pod koniec 2020 roku, w czasach pandemii koronawirusa (kiedy to piszę) doceniamy e-receptę, czy e-zwolnienie wysyłane do ZUS w ciągu kilku sekund. Papier jest oczywiście dozwolony, jako zabezpieczenie na wypadek braku prądu, czy awarii komputera, albo podczas wizyty domowej. Idziemy razem ku nowoczesnym systemom mającym pomóc, usprawnić, ulepszyć, ale – na szczęście - nie zastąpić lekarzy, pielęgniarki, czy innych medyków. e-Zdrowie to tylko narzędzie. Medycyna pozostanie na zawsze. Zachęcam do zintegrowania swojego telefonu z indywidualnym kontem pacjenta. Wygoda bezcenna.

 

Dr n. med. Mirosław Mastej

 

Jasło, 15 grudnia 2020 r

Zakres Usług 

e-Zdrowie

>

do góry

© Produkcja & własność: Dr Mastej, 2022

CENTRUM ZDROWIA DR MASTEJ

 

Podmiot Leczniczy (NZOZ)

ul. Staszica 17A

38-200 Jasło

woj. podkarpackie

 

NIP: 685-19-42-320

REGON: 370430981

 

e-mail: czdm@op.pl

 

 

USŁUGI

DLA PACJENTA

Alergologia

Dermatologia

Ortopedia

Chirurgia

Okulistyka

Onkologia

Kardiologia

Ginekologia

Neurologia

Laryngologia

Urologia

Stomatologia

Laboratorium

Transport Medyczny

USG / Doppler

RTG

Diagnostyka

Abonament

Gabinety prywatne

Medycyna Pracy

Rehabilitacja

Poradnie NFZ

Lekarze specjaliści

Lekarze rodzinni

Toskania

Blog

Lekarze

Wiedza

Cenniki

Telefony

Mapy

Dane kontaktowe

Obowiązek Informacyjny RODO