LARYNGOLOGIA

KOMPLEKSOWA OPIEKA ZDROWOTNA

Laryngologia to specjalność chirurgiczno-zabiegowa zajmująca się chorobami nosa, gardła, krtani i uszu. Czasami choroby obejmują także narządy "na styku" z wcześniej wymienionymi, np. jamę ustną, język, przełyk, tchawicę, czy nawet dziąsła i zęby. Zdarza się, że refluks żołądkowo-przełykowy niekorzystnie wpływa na krtań, albo rosnący guz w tarczycy, uciskając na nerw krtaniowy, powoduje chrypkę i problemy z głosem. To tylko 2 przykłady na to, że laryngolog może mieć do czynienia z chorobami narządów "spoza jego dziedziny" i niezbędna jest KOMPLEKSOWA współpraca z innymi specjalistami. Laryngologia ma do czynienia w sposób istotny również z chorobami neurologicznymi w postaci zaburzeń równowagi. Składnikiem ucha wewnętrznego jest tzw. błędnik, który "mierzy i bada" nasze położenie w przestrzeni (pion, poziom, ruch) i wysyła sygnały do móżdżku i mózgu. Zaburzenia równowagi mogą wynikać z uszkodzenia błędnika, a to wymaga konsultacji zarówno laryngologa jak i neurologa. Obie specjalności są również ważne i niezbędne przy ocenie zdolności do pracy na wysokości, czy przy obsłudze maszyn, dźwigów, samochodów. Zdarza się, że ktoś całkiem sprawnie porusza się po ulicy, chodniku, w domu, ale na wysokim dźwigu, czy rusztowaniu ma zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Ich przyczyna może znajdować się w błędniku, na czym zna się najlepiej laryngolog, ale też w układzie nerwowym (nerwy, móżdżek, kora ruchowa mózgu), na czym najlepiej zna się neurolog. Dlatego laryngolog czasami musi współpracować z neurologiem. W gabinecie laryngolog wykorzystuje szereg oryginalnych narzędzi diagnostycznych, dzięki którym może obejrzeć ukryte zakamarki jamy ustnej, krtani, nosa czy ucha. Czasami w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym niezbędne jest nakłucie, nacięcie, biopsja, pobranie wycinka, czy wymazu. W razie konieczności niezbędna jest hospitalizacja i zabieg chirurgiczny.

Zakres Usług 

Laryngologia

>

Tym niemniej większość pacjentów zgłasza się typowo do laryngologa z chorobami wspomnianych wcześniej narządów, jak np.:

 

  • Przerośnięte migdałki, obrzęk i powiększenie małżowin nosowych, skrzywienie przegrody nosowej powodujące problemy z oddychaniem.
  • Zapalenia strun głosowych czy krtani i problemy z mową.
  • Zapalenia ucha oraz zaburzenia słuchu.
  • U małych pacjentów na tle powyższych zmian może dojść do przewlekłych, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet ostrych stanów zagrażających życiu (obrzęk krtani). Dopiero konsultacja laryngologa odkrywa i wyjaśnia przyczyny takiego stanu, np. przerośnięty migdał, czy krzywa przegroda nosa.
  • Choroby ślinianek - od dziecięcej świnki, aż do złośliwego raka u dorosłych.
  • W problemach ze słuchem laryngolog ocenia stan błony bębenkowej, funkcję kosteczek słuchowych, czy pozostałych części ucha środkowego i wewnętrznego. Często zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, np. audiologicznego, czy rezonansu magnetycznego.
  • Przy nawracających infekcjach dróg oddechowych często konieczna jest współpraca z alergologiem i pulmonologiem, a w przypadku małych pacjentów z pediatrą.

 

Wszystko to mamy w Centrum Zdrowia Dr Mastej. Skoordynowane, Kompleksowe... I odpłatne niestety. Mimo wielokrotnych próśb i ofert składanych do NFZ w Rzeszowie tych poradni od lat nie udało się nam "zakontraktować". Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś tak się stanie. Tymczasem staramy się utrzymać niskie, przystępne ceny. Na potrzeby laryngologii w laboratorium wykonywane są badania mikrobiologiczne (wymazy, posiewy, antybiogramy), cały pakiet badań immunologicznych (przeciwciała specyficzne przeciwko alergenom), diagnostykę układu odpornościowego, a w poradni alergologicznej wykonywane są testy alergologiczne (miejscowe, punktowe, płatkowe itd.). KOMPLEKSOWO.

© Produkcja & własność: Dr Mastej, 2023

CENTRUM ZDROWIA DR MASTEJ

 

Podmiot Leczniczy (NZOZ)

ul. Staszica 17A

38-200 Jasło

woj. podkarpackie

 

NIP: 685-19-42-320

REGON: 370430981

 

e-mail: czdm@op.pl

 

 

USŁUGI

DLA PACJENTA

Alergologia

Dermatologia

Ortopedia

Chirurgia

Okulistyka

Onkologia

Kardiologia

Ginekologia

Neurologia

Laryngologia

Urologia

Stomatologia

Laboratorium

Transport Medyczny

USG / Doppler

RTG

Diagnostyka

Abonament

Gabinety prywatne

Medycyna Pracy

Rehabilitacja

Poradnie NFZ

Lekarze specjaliści

Lekarze rodzinni

Toskania

Blog

Lekarze

Wiedza

Cenniki

Telefony

Mapy

Dane kontaktowe

Obowiązek Informacyjny RODO